RCHobiBurada.com
RCHobiBurada.com
RCHobiBurada.com
AnaSayfa Teknik Bilgi Helikopterin Çalışması ile ilgili Bilgiler Swashplate

Google Reklamları


Swashplate
HeliPilotu tarafından yazıldı   
Cumartesi, 08 Mart 2008 21:44

Swashplate Nedir ?


Swashplate  helikopterin uçuşu açısından en önemli parçalardan biridir. Helikopterin pallerine uçuş yönüne göre açı verilmesinde görev alır. İç içe geçmiş iki parçadan oluşur. (Resim-1)

Swashplate nasıl çalışır ?

Parçalar arasında rulman sistemi vardır. Böylelikle birbirinden bağımsız hareket edebilirler. Swashplate’in içte kalan bölümü pallere, pal bağlantıları ile bağlıdır ve rotor ile birlikte döner. İç kısım  rotor ile birlikte dönerken dış taraftaki kısım sabit durabilmektedir ve bağlantılar ile helikopter kontrolüne yani servo’lara bağlıdır.  Radyo kumanda dan verilen yön hareketlerine göre servo lar swasplate’in dış bölümünü istenen yöne göre hareket ettirir. Bununla birlikte iç bölüm rotor ile birlikte dönerken dış bölümün hareketine uyumlu olarak, bağlı olduğu palleri hareket ettirir. Buda helikopterin istenen yöne doğru hareket etmesini sağlar.

 

Swashplate çeşitleri nelerdir ?


Swashplate’ler servo’lara bağlantı şekillerine göre 90°, 120°, 140° gibi çeşitlere ayrılırlar. Ayrıca swashplate ler iki tip hareket ettirilirler, mekanik yada elektronik kontrollü. Eski dönemlerde genelde swashplate’ler daha çok mekanik kontrollü hareket ettirilirlermiş. Yani helikopterin bir yöne hareketi için swashplate’e bağlı servo’ların nasıl hareket edeceği mekanik olarak ayarlanırmış. Bunu için en uygun bağlantı 90° bağlantı olduğu için bu bağlantı kullanılmış ve günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Bunun yanında  son zamanlarda uzaktan kumanda cihazlarının  gelişmesi ile swashplate’i kontrol eden servo’ların hareketleri  uzaktan kumanda da oluşturulan karışık kontroller ile yapılmaya başlanmıştır. Bu kontrol tipi için 120° lik swashplate’ler tercih edilmektedir. Ayrıca bu kontrol tipi uzaktan kumanda  ile rahat ve ince ayarları yapılabildiği için tercih edilmektedir.

 

Resim-1

Swashplate

 

 

 

 

 


 

Son Güncelleme ( Pazar, 19 Ekim 2008 21:28 )
 
Reklam